Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 12. 5. 2021
Sněmovna podpořila ochranu oznamovatelů protiprávní činnosti
Oznamovatelé protiprávní činnosti asi budou chránění před odvetou ze strany zaměstnavatelů. Předpokládá to vládní návrh zákona, který v úvodním kole podpořila Sněmovna. Obdobnou předlohu pirátských poslanců zamítla už v prvním čtení, podle kritiků nebyla v souladu s příslušnou evropskou směrnicí.
Oznamovatelům by podle vládního návrhu hrozila pokuta až 50.000 korun, pokud by podali vědomě nepravdivé udání. Firmy by musely zavést vnitřní systém pro přijímání a vyřizování oznámení. Za nedodržení povinností by mohly dostat až milionovou sankci. Cílem předlohy je zajistit ochranu lidem, kteří se v souvislosti s výkonem práce dozvědí o protiprávním jednání a oznámí ho. Právní úprava se týká zaměstnanců, osob samostatně výdělečně činných, státních zaměstnanců, stážistů či dobrovolníků. Měla by je chránit třeba před propuštěním, uložením kárného opatření, diskriminací, přeložením na jiné místo, změně rozvržení pracovní doby nebo snížením mzdy. (Zdroj: ČTK)
Protiepidemická opatření hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí
Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.
O tom, že jsou protikoronavirové restrikce státu neúčinné, je nyní přesvědčeno 57 procent dotázaných, o šest procentních bodů méně než v únoru. Loni v květnu a červnu přitom většina populace, 86 procent, hodnotila vládní opatření proti šíření nákazy jako efektivní. (Zdroj: ČTK)
Maláčová je pro vypnutí Antiviru, při rozvolnění neplánuje jeho prodlužování
Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. Program protáhla do konce května, kdy by měl skončit. Odbory a zaměstnavatelé požadovali vyplácení podpor firmám do konce června. Podle Maláčové by kabinet mohl o Antiviru případně jednat zhruba za dva týdny.
“Já budu pro vypnutí programu Antivirus. Teď, v momentě rozvolňování už bych ho vypínala. Jakmile se obnoví provoz, už ho nepotřebujeme. Uvolnil by se pohyb na trhu práce. Nechala bych to dál už na vývoji,” řekla ministryně. Podle ní bude záležet na vývoji epidemické situace, podle té by případně vláda rozhodovala. (Zdroj: ČTK)
Koalice Spolu žádá o mimořádnou schůzi Sněmovny k rozdělování peněz nemocnicím
Koalice Spolu chce uspořádat mimořádnou schůzi Sněmovny k rozdělování evropských peněz nemocnicím, údajnému střetu zájmů ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) a další strategii očkování proti koronaviru. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek novinářům řekl, že koalice má dostatek podpisů ke svolání mimořádné schůze. Žádá, aby se poslanci sešli ve středu 26. května odpoledne.
Spolu chce probrat s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO) způsob výběru projektů na posílení zdravotnictví a snížení dopadů pandemie z evropského programu REACT-EU. Už dnes dopoledne označili někteří poslanci za skandální nebo zoufalé to, že podle nich rozhodovala jen rychlost podání projektu. Dostálová se vůči kritice ohradila, opoziční výtky se podle ní nezakládají na pravdě. (Zdroj: ČTK)
Nejvyšší soud potvrdil zprošťující verdikt v kauze OKD
Nejvyšší soud (NS) definitivně potvrdil zprošťující verdikt v kauze související s privatizací těžební společnosti OKD. Obžalobě čelili znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek k ceně státního podílu, a bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek. Neúspěšné dovolání proti zprošťujícímu verdiktu podalo Nejvyšší státní zastupitelství. Výsledek, na který dnes upozornila Česká televize, potvrdil ČTK mluvčí žalobců Petr Malý. Nejvyšší soud zatím odůvodnění nezpřístupnil.
“Nejvyšší soud odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce ve vztahu ke třem obviněným. U jednoho z nich je důvodem úmrtí obviněného. U dalších dvou Nejvyšší soud shledal dovolání zjevně neopodstatněným. Blíže rozhodnutí Nejvyššího soudu v tuto chvíli nemůžeme komentovat, jeho odůvodnění budeme teprve studovat,” uvedl Malý.
Prodej akcií OKD schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD), státní podíl získala skupina Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. (Zdroj: ČTK)
MZd asi na 180 dní prodlouží dobu, která chrání po prodělání covidu
Ministerstvo zdravotnictví bude upravovat pravidla pro prokazování toho, že u člověka nehrozí nákaza covidem-19. Až na půl roku by se měla prodloužit doba, po kterou se za bezpečného považuje po prodělání nemoci. Po stejnou dobu se také nebude možné nechat očkovat. Do budoucna by až dva týdny mohl platit negativní PCR test. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Dosud se považuje za bezpečných 90 dní po prodělání nemoci. “Studie ukazuje, že i po půl roce protilátky a buněčná imunita pro prodělání onemocnění člověka významně chrání, takže určitě je dobré toho využít,” řekl ministr. (Zdroj: ČTK)
Vláda by mohla v květnu navrhnout členy orgánu na kontrolu tajných služeb
Vláda by mohla Sněmovně v květnu navrhnout kandidáty do orgánu nezávislé kontroly tajných služeb. ČTK, Českému rozhlasu a České televizi to při dnešní návštěvě IKEM řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S pětičlenným nezávislým kontrolním orgánem počítá česká legislativa od roku 2018, kvůli přísným požadavkům na jeho členy se však dosud nepodařilo najít dostatek kandidátů na jeho obsazení.
K předložení kandidátů vyzvala minulý týden vládu sněmovní komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství (VZ). Babiš dnes řekl, že kabinet by mohl členy orgány navrhnout už brzy. “Myslím, že jsme konečně údajně našli ty lidi, kteří splňují ty kvalifikace. Já to honil, abychom to konečně udělali. Doufám, že v měsíci květnu to proběhne a navrhneme to Parlamentu,” uvedl. (Zdroj: ČTK)
IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, dnes slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic, zbytek uhradí IKEM. Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se dnes zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za dva a půl roku.
V nových pavilonech G1 a G2, které navážou na hlavní budovu nemocnice ze severní strany, bude společný urgentní příjem, oddělení ARO, kardiologická, metabolická a angiologická jednotka intenzivní péče. Zvětší se také ústavní lékárna a technické zázemí nemocnice. Jeden pavilon bude mít čtyři patra a druhý sedm. Celkově v nich vznikne 83 nových lůžek, kapacita IKEM se tak zvýší asi o čtvrtinu. (Zdroj: ČTK)
Babiš: Arenberger musí informace o majetku do detailu vysvětlit
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) se musí postavit čelem k informacím o svých majetkových oznámeních a vše do detailu vysvětlit. Novinářům to dnes při návštěvě IKEM řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle serverů iDNES, Seznam Zprávy a DeníkN oznámil ministr mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal. Babiš bez dalších podrobností řekl, že Arenberger spáchal přestupek.
Babiš uvedl, že s Arenbergerem zatím o záležitosti nemluvil. “Pochybil a teď to napravil. Je to samozřejmě jeho chyba, věděl, že u členů vlády je to vyžadováno, že se stává politikem, tak si to měl ošetřit,” konstatoval předseda vlády. (Zdroj: ČTK)
Česko je přihlášené na ZOH 2022 v Pekingu
Česko je přihlášené na zimní olympijské hry 2022 v Pekingu. Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval podepsal přihlášku a prezident Miloš Zeman nezbytný průvodní dopis prezidentu Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasi Bachovi. Slavnostní ceremoniál na Pražském hradě se kvůli koronaviru uskutečnil v komorním počtu. Zahájení zimních her v Číně je naplánované na 4. února 2022.
Peking je prvním městem, které bude hostit letní i zimní olympijské hry. Ty letní se zde uskutečnily v roce 2008. “Takže zhruba víme, co můžeme čekat, i když pro sportovce to bude složitější, neboť si sportoviště osahají kvůli složitému cestování nejspíš až v průběhu olympiády,” uvedl v tiskové zprávě Kejval. (Zdroj: ČTK)
Koalice Spolu a Pirátů a STAN vyvolají hlasování o nedůvěře vládě
Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) nashromáždí dostatek podpisů k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl předseda ODS Petr Fiala. Schůze by se měla podle dohody uskutečnit na začátku června. K jejímu svolání je třeba 50 podpisů. Spolu má 40 poslanců, kluby Pirátů a STAN dohromady čítají 28 zákonodárců.
“Schůze k vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše (ANO) bude svolána na základě společného postupu koalice Spolu a koalice Pirátů a Starostů, kteří přidají svoje podpisy k naší žádosti. Součástí naší dohody je to, že odevzdání podpisů na svolání schůze a samotná schůze k nedůvěře proběhne na začátku června,” řekl Fiala. Pro vyslovení nedůvěry vládě je nutné, aby jej podpořila nadpoloviční většina všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců. Hnutí SPD podle šéfa klubu Radima Fialy nikdy vládu nepodporovalo a bude hlasovat pro nedůvěru. (Zdroj: ČTK)
Sněmovna o stavebním zákonu nerozhodla, pokračovat bude v pátek
Sněmovna se ani dnes nedostala k hlasování o novém stavebním zákonu. Dnešek byl už třetím pokusem, kdy se poslanci zabývali návrhem zákona ve třetím čtení. Dnes rozhodli, že se k debatě vrátí v pátek dopoledne. Rozpravu provázely kritické projevy opozice, které se nelíbí hlavně vládou prosazovaný model přechodu všech stavebních úřadů a úředníků pod stát.
“Už ta vaše obstrukce je opravdu trapná,” vzkázal opozičním stranám místopředseda Sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip. Sněmovna už v úvodu rozhodla, že poslanci budou moci vystoupit nejvýše dvakrát, pokaždé po dobu nejvýše deseti minut. (Zdroj: ČTK)
Američtí vojáci přejedou přes ČR na cvičení do Maďarska
Přes Česko přejedou od 22. do 26. května tři konvoje amerických vojáků směřujících z Německa na mezinárodní cvičení severoatlantické aliance (NATO) v Maďarsku. Bude v nich 600 vojáků a 190 kusů techniky. Přesuny po dálnicích jsou naplánovány na večer a brzké ráno, aby neomezovaly běžný provoz. Po stejné trase se jednotky USA budou vracet v půlce června, informoval dnes v tiskové zprávě Generální štáb Armády ČR. Američtí vojáci se na alianční cvičení NATO Defender Europe přesunují přes Česko pravidelně od roku 2015. Výjimkou byl loňský rok, kdy se cvičení nekonalo.
Americké jednotky budou rozděleny do tří konvojů po třech až čtyřech skupinách. V každé skupině bude deset až 20 kusů kolové techniky. “Každý konvoj na území České republiky stráví maximálně 48 hodin a bude přejíždět s denním odstupem,” uvedl generální štáb. (Zdroj: ČTK)
Epidemie covidu v Česku dál slábne, naopak tempo očkování zrychluje
Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131. Očkováno proti covidu-19 bylo 77.615 lidí, o zhruba 5500 více než předchozí úterý, oproti pondělí bylo dávek o necelých 2000 víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní klesl na 88 z předchozích 95.
Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17.000. Zhruba od poloviny března se snižují i počty úmrtí lidí s covidem-19. Ještě v první polovině března umíralo denně i více než 200 nakažených, zatímco v posledních dnech počet úmrtí většinou nepřesáhl 50 za den. Za pondělí eviduje ministerstvo zatím 28 zemřelých s covidem a za úterý 15. Od začátku loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, zemřelo dohromady 29.787 nakažených. Nejtragičtějším z hlediska úmrtí v souvislosti s covidem za déle než rok epidemie byl letošní březen, kdy podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví zemřelo 6009 lidí s potvrzenou nákazou. (Zdroj: ČTK)